لاوروف: بهبود اوضاع در سوریه با کوشش های ایران، روسیه و ترکیه میسر شد

به گزارش افق بسطام، وزیر خارجه روسیه با اشاره به کوشش های کشورش همراه با ایران و ترکیه در حل بحران سوریه، نقش مردم سوریه در حل مسائل موجود را مهم خواند.

لاوروف: بهبود اوضاع در سوریه با کوشش های ایران، روسیه و ترکیه میسر شد

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزیر خارجه روسیه در گفت وگو با یک رسانه ارمنستانی در مورد روابط دوجانبه مسکو و ایروان و آخرین تحولات سوریه به گفت وگو پرداخت.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه که قرار است دهم و یازدهم نوامبر (یکشنبه و دوشنبه هفته جاری) به ارمنستان سفر کند، در گفت وگو با وبگاه مدیا مکس درباره آخرین تحولات سیاسی در سوریه و حل مسائل این کشور گفت: اخیرا پیشرفت چشمگیری در این زمینه حاصل شده است. بدیهی است که نقش اصلی توسط کشورهای قالب آستانه (روسیه، ترکیه و ایران) ایفا می گردد. بنابراین، در 30 اکتبر شهر ژنو میزبان اولین جلسه کمیته قانون اساسی متشکل از نمایندگان دولت، مخالفان و جامعه مدنی بود. یادآوری می کنم که پس از کنگره گفت وگوی ملی سوریه که در ژانویه سال 2018 در سوچی برگزار گردید، تصمیمی در مورد تأسیس آن گرفته شد. این اولین باری بود که طرفین پیروز شدند گفت وگوهای داخلی را در مورد موضوعات مربوط به قانون اساسی شروع نمایند. اکنون مردم سوریه باید در مورد طیف گسترده ای از مسائل مربوط به طور مستقل و بدون هیچ گونه مداخله و فشار از خارج به توافق برسند.

این در حالی است که وزیر خارجه روسیه در هفته های گذشته نیز بارها بر حفظ تمایت ارضی سوریه تاکید نموده بود. (جزئیات بیشتر)

به نوشته مدیا مکس ، لاوروف در ادامه این گفت وگو گفت: در مورد وضعیت موجود سوریه، می خواهم به توافقنامه هایی که پس از مذاکرات ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سوچی در 22 اکتبر امضا شد، توجه داشته باشیم که این اقدامات صورت گرفته برای تسهیل در تنش زدایی در شمال شرقی سوریه است. این تفاهمنامه به اقدامی اساسی در جهت احیای تمامیت ارضی سوریه تبدیل شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پایان در زمینه بازگشت سوریه به اتحادیه عرب آن را بخش غیرقابل تفکیک از حل و فصل نهایی بحران سوریه خطاب کرد و آن را یک پروسه طولانی مدت خواند.

رئیس جمهور ترکیه و رئیس جمهور روسیه در حالی چندی قبل به توافق در مورد شمال سوریه دست پیدا کردند که در بخش هایی از آن بر حفظ اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و جلوه های آن و جلوگیری از برنامه های تجزیه طلبانه در شمال سوریه تاکید شد . (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 425

به "لاوروف: بهبود اوضاع در سوریه با کوشش های ایران، روسیه و ترکیه میسر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: بهبود اوضاع در سوریه با کوشش های ایران، روسیه و ترکیه میسر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید