لیاقت علی خان قهرمان مقاومت و مجاهدت در پاکستان

به گزارش افق بسطام، امروز مصادف است با 68اُمین سالگرد ترور لیاقت علی خان اولین نخست وزیر پاکستان که به قائد ملت مشهور است.

لیاقت علی خان قهرمان مقاومت و مجاهدت در پاکستان

به گزارش دفتر منطقه ای افق بسطام، لیاقت علی خان اولین نخست وزیر پاکستان و یار و همراه همیشگی محمد علی جناح رهبر استقلال پاکستان بود.

بین مردم پاکستان مشهور است که لیاقت علی خان برای استقلال و سپس پیشرفت کشور نوپای پاکستان تمام دارایی خود را وقف نموده بود.

او کشاورز زاده ای بود پنجابی، که در سال 1921 پیروز شد از دانشگاه آکسفور انگلیس در رشته وکالت فارغ التحصیل گردد.

حیات سیاسی لیاقت علی خان در سال 1923 و با ورود به حزب مسلم لیگ رسما شروع شد، حزبی که در فضای سرد و تاریک مسلمانان هند قصد داشت حقوق از دست رفته آنان را احیا کند.

او از سال 1926تا سال 1940 عضو مجلس هند بود و سپس دست در دست محمدعلی جناح داده و یک بیداری اسلامی بزرگ را کلید زد.

کشور پاکستان در سال 1947 به استقلال رسید و سپس بزرگترین مهاجرت تاریخ شروع شد! صدها هزار مسلمان از هند به سمت پاکستان می رفتند و ده ها هزار هندو و سیک مذهب کشور جدیدالتاسیس پاکستان را به قصد هند ترک می کردند.

تاریخ گواه است که این مسلمانان چه سختی هایی را در راه مهاجرت به کشور آرمانی خود تحمل کردند! چقدر کشته دادند! چقدر مفقودالاثر دادند، چند ماه گرسنگی و خفت بی سرپناه بودن کشیدند، تا چه اندازه شاهد ربوده شدن نوامیس خود بودند تا اینکه عاقبت از مرز هند عبور نموده و وارد پاکستانی که شدند که وارد نخستین بحران عمر خود شده بود! کشوری که تعیین نبود به چه سمتی پیش می رود.

تنها دلگرمی مردم پاکستان در آن ایام حضور محمدعلی جناح و لیاقت علی خان بود که دوش به دوش هم می کوشیدند تا جامعه زجر کشیده پاکستان را نجات دهند.

همچنین لیاقت علی خان روابط عمیقی با ایران برقرار نموده بود این در حالی است که آمریکا ذخایر نفتی ایران را به طور انحصاری برای خودش می خواست و حاضر نبود این منبع مهم انرژی را با کشوری چون پاکستان تقسیم کند.

علامه اقبال(ره) هیچگاه تشکیل کشوری به نام پاکستان را به چشم ندید و محمدعلی جناح تنها یک سال توانست همراه با پاکستان باشد.

سپس قرعه به نام دوست قدیمی جناح و نخست وزیر آن سالهای پاکستان رسید و لیاقت علی خان در 16 اکتوبر سال 1951 میلادی پس از حضور در جلسه ای که در شهر راولپندی برگزار شده بود توسط فردی ناشناس به نام اکبر ترور و پرونده عمرش بسته شد.

پارکی که او در آن ترور شد کمپانی باغ نام داشت و پس از آن حادثه به لیاقت باغ مشهور شد؛ محلی که 56 سال بعد قتلگاه بی نظیر بوتو شد.

اما نکته جالب شاید این باشد که انتها بعد از گذشت تقریبا 68 سال تعیین شد که عامل اصلی ترور اولین نخست وزیر پاکستان، ایالات متحده آمریکا بوده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 354

به "لیاقت علی خان قهرمان مقاومت و مجاهدت در پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیاقت علی خان قهرمان مقاومت و مجاهدت در پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید