ناامیدی روزافزون ساکنان اردوگاه پناهندگان موریای یونان، شکل گیری نسلی شکست خورده

به گزارش افق بسطام، یک روزنامه آلمانی در گزارشی به شرایط فاجعه بار اردوگاه پناهندگان موریا در یونان پرداخته و آن را مشابه زندانی دانست که ساکنان آن و به ویژه بچه ها آینده خود را در آن از دست می دهند.

ناامیدی روزافزون ساکنان اردوگاه پناهندگان موریای یونان، شکل گیری نسلی شکست خورده

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس شاو آلمان در مطلبی به اوضاع فاجعه بار پناهندگان و بخصوص بچه ها در اردوگاه پناهندگان موریا واقع در جزیره لسبوس یونان اشاره نموده و نوشت: پناهندگان در اردوگاه موریا احساس می نمایند که در زندان قرار دارند. حدود 5 ماه است که این اردوگاه به دلیل شیوع کرونا در محاصره و قرنطینه کامل قرار گرفته و پناهندگان حق ندارند آن را ترک نمایند. دولت یونان علت این اقدام خود را محافظت از پناهندگان در مقابل کرونا اعلام نموده است. اما ساکنان این اردوگاه احساس می نماید که کاملا با دنیا خارج قطع رابطه نموده اند.

یک پدر افغان از این اردوگاه با پیغامی ویدئویی پیغام خود را به دنیایان فرستاده است. وی دراردوگاه موریا در چادر خود نشسته و در کنارش دو فرزند خردسال او قرار دارند که با چشمانی نگران به دوربین نگاه می نمایند. این پدر افغان می گوید که آینده از پسر او دزدیده شده است.

وی در این پیغام ویدئویی از اتحادیه اروپا درخواست نموده که تقاضای پناهندگی او را بپذیرد تا فرزندان او بتوانند تحصیل نمایند و در جامعه خوبی وارد شوند.

در ادامه این گزارش آمده است: قبل از اعمال قرنطینه کرونایی و در اواخر فوریه و اوایل ماه مارس ساکنان اردوگاه موریا می توانستند حداقل یک بار برای مدت دو ساعت در روز از اردوگاه خارج شوند. بچه ها می توانستند به مکان های آموزشی و یا زمین فوتبال بروند اما با آغاز قرنطینه کرونایی همه چیز تمام شد.

نویسنده در ادامه به بچه های در این اردوگاه اشاره نمود که هیچ گونه امکانات آموزشی برای آنها فراهم نشده و نوشت: در این اردوگاه که بر فراز آن پرچم اتحادیه اروپا افراشته شده است هیچ مدرسه ای برای هزاران کودکی که در آن اقامت دارند وجود ندارد.

آپوستولوس وایسیس یکی از کارکنان پزشکان بدون مرز انتقاد شدیدی به این مسئله وارد کرد که هیچ مدرسه ای در این اردوگاه پر ازدحام برای آموزش بچه ها وجود ندارد.

وی درباره عواقب روانی گسترده این شرایط برای بچه ها در این اردوگاه هشدار داده و بیان کرد که بسیاری بچه ها بیمار در کلینیک های این اردوگاه در حال معالجه هستند.

وایسیس در این باره می گوید: انسان ها در این اردوگاه هر روز بیشتر امید خود را از دست می دهند. بچه ها هم نه تنها امید خود را بلکه شادی زندگی خود را هم از دست می دهند.

امید علیزاده یکی از 14 هزار پناهنده در اردوگاه موریای یونان است و در نوامبر گذشته همراه با همسر و پسر کوچکش به این اردوگاه آمده است و به زودی فرزندش به سن رفتن به مدرسه می رسد. اما این خانواده حالا در پشت حصارهای این اردوگاه قدم می زنند و احساس می نمایند که به دست فراموشی سپرده شده اند. امید علیزاده به زبان انگلیسی می گوید: موریا یک اردوگاه فراموش شده است که ساکنان آن به دست فراموشی سپرده شده اند.

وزیر هماهنگی و ادغام ایالت نوردراین- وست فالن آلمان که اخیرا بازدیدی از اردوگاه موریا در یونان داشته است از اتحادیه اروپا خواسته که برای بهبود شرایط آن کاری نمایند.

وی در مصاحبهیی با سایت رادیو آلمان گفته است: کشورهایی مانند یونان به همبستگی احتیاج دارند.

آرمین لاشت، نخست وزیر این ایالت آلمان هم در این سفر همراه وزیر هماهنگی بوده است.

یوخیم اشتامپ، وزیر هماهنگی ایالت نوردراین-وست فالن گفت که شرایط این اردوگاه او را به تفکر وا داشته است.

وی این انتقاد را وارد نموده است که چنین شرایطی در یک اردوگاه که زیر نظر اتحادیه اروپا است دیده می گردد که انسان ها در آن بعضا شرایطی بدتر از اردوگاه های پناهندگان عراق دارند.

این مقام آلمانی در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید نمود: اتحادیه اروپا باید شرایطی را فراهم کند که شرایطی مانند این به اصطلاح جنگل موریا دیگر ایجاد نگردد. این شرایط در خاک اروپا غیر مسئولانه است. بیش از 14 هزار نفر در بزرگترین اردوگاه پناهندگان اروپا روزگار می گذرانند.

اشتامپ از آلمان خواست در دوران ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا برای حل این مسئله کوشش کند و در صورت لزوم تحریم هایی را علیه کشورهایی که همکاری نمی نمایند اعمال کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 874

به "ناامیدی روزافزون ساکنان اردوگاه پناهندگان موریای یونان، شکل گیری نسلی شکست خورده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناامیدی روزافزون ساکنان اردوگاه پناهندگان موریای یونان، شکل گیری نسلی شکست خورده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید