هشدار جدی درباره احتمال آغاز پیک جدید کرونا

به گزارش افق بسطام، وزیر بهداشت در نامه ای به وزیر کشور نگرانی خود را درباره احتما شیوع کرونا در مراسم فاطمیه و سفر به شمال عنوان نمود.

هشدار جدی درباره احتمال آغاز پیک جدید کرونا

سعید نمکی با بیان اینکه چنانچه برگزاری مراسم عزاداری فاطمیّه در چند روز آینده منطبق بر شیوه نامه ها و توصیه های همکاران صورت نگیرد، یقیناً در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت، بر لزوم اتخاذ تمهیدات ویژه و رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری مراسم عزاداری فاطمیّه و همچنین ممانعت از ورود هرگونه مسافر غیربومی به استان های شمالی، تاکید نمود.

با وجود کنترل نسبی کرونا در کشور اوضاع در استان ها شمالی بسیار نگران کننده است. ده شهر در استان مازندران در شرایط قرمز قرار دارند و برخی شهرهای گلستان و گیلان نیز شرایط نارنجی دارند.

آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدون کنار و نکا شهرهای قرمز استان مازندران هستند.

23 شهر نارنجی در سه استان گلستان، گیلان و مازندران قرار دارند.

سعید نمکی خطاب به رحمانی فضلی نوشته است: این جانب و همکارانم به شدت نگران خیز جدید بیماری و آغاز موج چهارم با ارتفاعی به مراتب بیشتر از امواج قبلی بوده و هستیم لذا خواهشمند است.

او درخواست نموده که دو مورد مورد توجه ویژه قرار گیرد: 1- گرچه عاشقان اهل بیت در همراهی با مدافعان سلامت همیشه از پیشگامان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده اند، با این وجود اگر برگزاری مراسم عزاداری فاطمیّه در چند روز آینده منطبق بر شیوه نامه ها و توصیه های همکاران صورت نگیرد، یقیناً در افزایش بیماری نقش موثری خواهد داشت. در این زمینه دستور ویژه جنابعالی و انجام تمهیدات لازم، راهگشا خواهد بود.

2- طبق گزارشات واصله تعداد قابل توجهی از مسافرین مبداء کلانشهر تهران و برخی شهرهای دیگر راهی استان های شمالی هستند، همانگونه که مستحضرید در هفته های گذشته طوفان سنگینی از شدت بیماری در این استان ها به ویژه در استان مازندران را تحمل نموده ایم، لذا ترتیبی اتخاذ فرمایید که از ورود هرگونه مسافر غیر بومی به این استان ها ممانعت به عمل آید.

هشدار جدی به مردم در مورد سفر به جنوب و شمال کشور

به همین دلیل امروز علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد کرونا هشدار بسیاری جدی درباره سفرهای مردم داده است.

او با بیان اینکه علاوه بر این شهرها که در شرایط قرمز هستند، 23 شهر ما در شرایط نارنجی، 163 شهر در شرایط زرد و 252 شهر در شرایط آبی هستند اظهار کرد: در چند روز گذشته در برخی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل ها بودیم. مسافرت هایی به جنوب به ویژه قشم انجام شده و مسافرت های زیادی به سمت شمال داشتیم.

رئیسی گفت: هشدار بسیار جدی است که اگر رعایت ها ضعیف گردد متاسفانه موج چهارم می تواند اواخر بهمن و اوایل اسفند شکل بگیرد و هرموجی شکل بگیرد برابر 8 تا 10 هزار فوت بیشتر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه گرچه به شرایط نسبی مطلوبی رسیدیم اما همیشه باید توجه داشته باشیم کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری می تواند موجب خیز بیماری گردد گفت: اگر در منطقه ای اعلام می گردد که شرایط کم خطر شده به معنای از بین رفتن ویروس یا ضعیف شدن آن نیست که بار سفر را ببندیم. اگر این اتفاق بیفتد تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم و ممکن است پیک سهمگینی تکرار گردد به همین دلیل درخواست می کنیم مردم این هشدار را جدی بگیرند که اگر رعایت نکنیم متاسفانه موج چهارم شکل خواهد گرفت و دوباره محدودیت ها اواخر اسنفد و تعطیلات عید نوروز برخواهد گشت.

رئیسی تاکید نمود: بیش از 30 هزار نفر وارد جزیره قشم شدند و به مسافرت رفتند که می تواند کانون آلودگی و عاملی برای شیوع بیماری باشد.

برگزاری متفاوت مراسم 22 بهمن

رئیسی همچنین به چگونگی برگزاری مراسم 22 بهمن ماه اشاره نمود و گفت: ستاد تصمیم گرفت سال جاری این مراسم را با توجه به شرایط ناپایدار بیماری، به طور متفاوتی برگزار کند. این مراسم سال جاری به صورت نمادین و در بیشتر شهرها با رژه های موتوری و با موتوسیکلت و خودروهاست و هیچ کس به صورت پیاده در مراسمی حضور پیدا نخواهد کرد؛ نه به صورت تماشاگر و نه به صورت راهپیمایی های معمول سال های گذشته؛ مراسم نمادین است و سخنرانی رئیس جمهور هم به وسیله صداوسیما پخش خواهد شد. سال جاری مراسم 22 بهمن به هیچ وجه مثل سال های گذشته نیست و تاکید می کنم برای گرامیداشت این جشن برنامه به صورت نمادین با خودروها، پرچم ها و بلندگوها برگزار خواهد شد.

وزیر بهداشت دو روز پیش نیز با بازگشایی مدارس مخالفت نموده بود

حضور در مدارس اجباری نیست

رئیسی با بیان اینکه درباره مدارس هم سوالات زیادی طی هفته گذشته مطرح شده است، اضافه کرد: همچنین صحبت های ضد و نقیضی مطرح شد، اما به عنوان سخنگوی ستاد ملی اعلام می کنم که مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری برگزار نخواهد شد.

دو روز پیش وزیر آموزش و پرورش به بازگشایی مدارس تاکید نمود این در حالی است که وزرات بهداشت مخالف این تصمیم است.

رئیسی اضافه کرد: برای پایه های اول و دوم در مناطق آبی و زرد به صورت اختیاری خانواده ها می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند و به ویژه مدارسی که تعداد دانش آموزان کم است. کلاس کمتر از 10 نفر و مدرسه با جمعیت کمتر از 50 نفر هم جزو شاخص هایی بود که اعلام شد. برنامه ریزی خود آموزش و پروش حدبیشتر دو روز در هفته و یکی دو ساعت در هرروز است که آن هم اصلا اجباری نیست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اما حضور کادر مدرسه، مدیریت و کارکنان در مدرسه به عهده خود آموزش و پرورش است و خودشان تصمیم می گیرند که به چه صورت خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1259

به "هشدار جدی درباره احتمال آغاز پیک جدید کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جدی درباره احتمال آغاز پیک جدید کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید