یادداشت، آمریکا و سناریوی جدید حضور داعش در مرز شرقی ایران

به گزارش افق بسطام، آمریکایی ها در حال پیاده سازی نقشه جدیدی برای ناامن سازی مرزهای شرقی ایران هستند، آنها با انتقال داعش از جنوب شرق به غرب افغانستان و تقویت این گروه تروریستی در مرزهای کشورمان فاز جدیدی از ایجاد ناامنی را رقم خواهند زد.

یادداشت، آمریکا و سناریوی جدید حضور داعش در مرز شرقی ایران

به گزارش دفتر منطقه ای افق بسطام، اوایل آبان ماه سال جاری بود که دولت افغانستان خبر آغاز عملیات گسترده علیه تروریست های داعش در ولایت ننگرهار در جنوب شرق این کشور را منتشر کرد و سپس رسانه های غربی تبلیغات گسترده ای را به نفع دولت افغانستان آغاز کردند.

با این حال اعلام این خبر از سوی دولت، یک خطای آشکار داشت و آن هم این بود که درست در همین زمان، عملیات طالبان علیه داعش در ننگرهار آغاز شده بود و به نقل از منابع میدانی تقریباً کار داعش به سرانجام رسیده بود که دولت افغانستان و نیروهای خارجی به رهبری آمریکا وارد میدان شدند.

سخنگوی طالبان در همان زمان اعلام نمود با نزدیک شدن به سرانجام کار داعش، نیروهای امنیتی افغان و نیروهای آمریکایی عملیاتی را علیه طالبان راه اندازی کرده و رهبران و نیروهای داعش را از محاصره طالبان خارج و به مکانی دیگر منتقل کردند.

این واکنش طالبان با سکوت آمریکایی ها و همچنین رسانه های وابسته به غرب در این کشور همراه شد و به نوعی هدف بایکوت قرار گرفت.

البته نمونه این ماجرا پیش از این نیز در فراه، هرات، غور، بادغیس و برخی از مناطق شمالی افغانستان به وقوع پیوسته بود.

گذشته از این موارد موضوع مهم و اساسی که همان زمان مطرح شد، این بود که سرنوشت رهبران، فرماندهان و نیروهای گروه تروریستی داعش که با بالگردهای متعلق به آمریکا و نیروهای امنیتی افغانستان از مناطق مختلف درگیری با طالبان از جمله ننگرهار نجات داده شده بودند، چه خواهد شد؟

با گذشت حدود دو ماه از آن ماجرا و سوالاتی که درباره آن به وجود آمده بود، اکنون کم کم نشانه هایی برای یافتن پاسخ پرسش فوق هویدا شده است:

در واقع اتاق فکر انتقال داعش به غرب افغانستان و ولایت هرات به این جمع بندی رسیده است که اصلی ترین مانع بر سر راه فعالیت داعش یعنی گروه طالبان و فرماندهان میدانی این گروه در ولایت هرات باید از بین بروند و همین موضوع در حال عملیاتی شدن است.

همه این موضوعات در کنار هم این فرضیه را تقویت می کند که آمریکایی ها در حال پیاده سازی نقشه جدید خود برای ناامن سازی مرزهای شرقی کشورمان هستند.

آنها با انتقال داعش از جنوب شرق به غرب افغانستان و سپس حمایت از آنها به دنبال ایجاد یک شبه نظامی گری افراطی مدیریت شده علیه امنیت ملی کشورمان هستند که نشانه های آن در حال بروز است.

آمریکا با تقویت داعش در مرزهای ایران فاز جدیدی از ایجاد ناامنی را رقم خواهد زد و از افغانستان به عنوان زمینی بکر برای پیاده سازی این هدف خود استفاده خواهد کرد.

به نظر می رسد در هفته های آینده ولایت هرات در مرز شرقی کشورمان آبستن حوادثی جدی تر از نوع تروریستی و افراطی آن خواهد بود.

سید حسام رضوی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 567

به "یادداشت، آمریکا و سناریوی جدید حضور داعش در مرز شرقی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، آمریکا و سناریوی جدید حضور داعش در مرز شرقی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید