یک باور غلط درباره تخم مرغ قهوه ای

به گزارش افق بسطام، قهوه ای بودن برخی از مواد غذایی مثل برنج، آرد، نان و... به معنای غنی تر بودن آنها از نظر تراکم مواد مغذی است اما آیا چنین چیزی درباره تخم مرغ هم واقعیت دارد؟ برخی از افراد تصور می نمایند که تخم مرغ دارای پوست قهوه ای قطعا نسبت به تخم مرغ دارای پوست سفید رجحان دارد اما چنین چیزی درست نیست.

یک باور غلط درباره تخم مرغ قهوه ای

برای درک دقیق تر موضوع درباره تفاوت های واقعی بین تخم مرغ قهوه ای و سفید و بعلاوه کیفیت تغذیه ای آنها، بهتر است این مطلب را تا پایان بخوانید.

تفاوت تخم مرغ قهوه ای با سفید

شاید شنیدن این نکته تعجب آور باشد اما تنها تفاوت واقعی بین تخم مرغ قهوه ای و تخم مرغ سفید، همان رنگ پوسته آنهاست! تخم مرغ قهوه ای به وسیله مرغ هایی شکل می گیرد که پرهای قرمز یا قهوه ای دارند، درحالی که تخم مرغ سفید به وسیله مرغ هایی به وجود می آید که پرهایشان سفید است. پس نژاد مرغ های تخم گذار، رنگ پوسته تخم مرغ را معین می نماید. بنابراین، همه چیز به نژاد مرغ های تخم گذار و ساختار ژنتیکی آنها برمی گردد.

رنگ تخم مرغ می تواند در طیفی میان سفید تا قهوه ای قرار بگیرد، درحالی که برخی از مرغ های تخم گذار حتی تخم مرغ هایی به رنگ آبی کم رنگ یا سبز روشن هم به وجود می آورند. توجه به رنگ لاله گوش مرغ ها هم می تواند به ما بگوید که تخم مرغ هر مرغی نهایتا چه رنگی خواهد بود. مرغ هایی که لاله گوش روشن دارند، معمولا تخم مرغ سفید می گذارند و مرغ هایی که لاله گوش تیره ای دارند، معمولا تخم مرغ قهوه ای می گذارند. البته همچنان توجه کردن به رنگ پرهای هر مرغی برای معین رنگ نهایی تخم مرغ راحت تر است.

باورهای نادرست درباره رنگ تخم مرغ

برخی افراد تصور می نمایند که تخم مرغ قهوه ای همواره تازه تر یا طبیعی تر از تخم مرغ سفید است درحالی که برخی افراد فکر می نمایند تخم مرغ سفید در اثر فرایندهای شیمیایی به این رنگ درمی آید. اما هیچ کدام از این تصورات حقیقت ندارند و رنگ تخم مرغ مستقیما به کیفیت تغذیه ای آن مرتبط نیست. پس اگر هدف شما این است که سالم ترین تخم مرغ را بخرید، نباید به عوامل بیرونی مثل رنگ تخم مرغ توجه داشته باشید. درواقع، رژیم غذایی مرغ ها و شرایط پرورش آنها می تواند در معین کیفیت تغذیه ای تخم مرغ ها بسیار مهم تر باشد.

چرا تخم مرغ قهوه ای گران تر است؟

اگر از منظر تغذیه ای نگاه کنیم، تخم مرغ قهوه ای اساسا به گران تر بودنش نمی ارزد. پس چرا این تخم مرغ ها گران تر هستند؟ دلیلش به این موضوع ساده برمی گردد که مرغ های دارای پرهای قرمز و قهوه ای واقعا بزرگ تر هستند و به غذا، فضای نگهداری و رسیدگی بیشتری احتیاج دارند. تخم مرغ قهوه ای هم به همین دلایل بزرگ تر از تخم مرغ سفید است و به زمان بیشتری برای شکل گیری احتیاج دارد. علاوه بر اینها، مرغ هایی که تخم مرغ قهوه ای می گذارند، معمولا فراوری تخم مرغ هایشان کمتر از دیگر مرغ هاست. همه این عوامل در کنار یکدیگر باعث می شوند که پرورش تخم مرغ های قهوه ای گران تر از پرورش تخم مرغ های سفید باشد. بنابراین، این تفاوت هزینه در قیمت نهایی محصول هم نمایان می گردد.

ویژگی های تخم مرغ سالم

وقتی که درباره سلامت تخم مرغ صحبت می کنیم، تفاوت ذاتی و خاصی بین تخم مرغ قهوه ای و تخم مرغ سفید وجود ندارد و هر دوی این تخم مرغ ها حاوی مقادیر مشابهی از پروتئین، چربی و مواد مغذی هستند. کیفیت تغذیه ای تخم مرغ ها براساس رژیم غذایی مرغ ها و شرایط پرورش آنها شکل می گیرد درحالی که برترین تخم مرغ ها هم از مرغ هایی به وجود می آیند که در مرتع پرورش پیدا می نمایند.

مطالعات نشان داده اند که پرورش مرغ های تخم گذار در مرتع، مقدار امگا-3، ویتامین D و بتاکاروتن نهفته در تخم مرغ ها را افزایش می دهد زیرا این مرغ ها دارای رژیم غذایی طبیعی هستند. جدای از این تفاوت خاص، نباید فراموش کرد که همه تخم مرغ هایی که با روش های استاندارد (سنتی و مدرن) فراوری می شوند، به عنوان یکی از منابع غذایی باکیفیت برای دریافت مواد مغذی گوناگون شناخته می شوند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 2074

به "یک باور غلط درباره تخم مرغ قهوه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک باور غلط درباره تخم مرغ قهوه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید