ادعا های عجیب و بی سرانجام درمان کرونایی؛ از ادرار شتر تا نیش زنبور

به گزارش افق بسطام، موج دوم کرونا دوباره بالا گرفته و بار دیگر سروکله ادعا های عجیب برای درمان این بیماری کشنده که همه جهان را گرفتار کرده، پیدا شده است. روز های اول یکی از استعمال روغن بنفشه می گفت و یکی جلوی دوربین ادرار شتر سرکشید؛ کسانی دیگر هم از دوددادن عنبرنسارا یا همان کود الاغ ماده می گفتند و همه هم با قاطعیت و جدیت این راه حل های عجیب را درمان بیماری کووید 19 می خواندند.

ادعا های عجیب و بی سرانجام درمان کرونایی؛ از ادرار شتر تا نیش زنبور

شرق در ادامه نوشت: وقتی موج اول ابتلا به این ویروس و کشت وکشتاری که راه انداخته بود، فروکش کرد، بازار این ادعا ها نیز خوابید. حالا دوباره با اوج دریافت موج دوم، باز این مدعیان عجیب پیدا شده اند و عجیب تر از همه اینکه تریبون رسمی صداوسیمای کشور نیز در اختیار یکی از آن ها گذاشته شد؛ فردی که خود را وابسته به انستیتو پاستور ایران گفت و روی آنتن زنده شبکه سه سیما از تأثیر نیش زنبور روی باسن افراد مبتلا برای درمان کرونا خبر داد.

این فرد در این برنامه تلویزیونی ادعا کرد زنبورداران اردبیل، لرستان و جا های دیگر به هیچ وجه کرونا نگرفته اند و به پیشنهاد او برای چند بیمار بسیار بدحال کرونایی نیش زنبور روی باسن تجویز و اجرا شد و بلافاصله آن ها حالشان خوب شده و از تخت بلند شده اند.

این ویدئو و اظهارات عجیب وغریب در آن، با واکنش و تمسخر زیادی همراه شد. بااین حال روز گذشته انستیتو پاستور به ادعای درمان کرونا با نیش زنبور عسل واکنش نشان داد و با صدور اطلاعیه ای گفت: فردی که مدعی درمان کرونا با نیش زنبور عسل شده، عضو هیئت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا های صورت گرفته در این ارتباط، در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است.

در شرحات انستیتو پاستور ایران آمده است: اخیرا کلیپی در شبکه های مجازی درخصوص تأثیر نیش زنبور عسل بر درمان بیماری های مختلف و ازجمله کروناویروس توسط آقای دکتر عظیم اکبرزاده خیاوی منتشر شده است که ایشان وابستگی علمی خود را انستیتو پاستور ایران اعلام کرده است. به استحضار می رساند نام برده عضو هیئت علمی بازنشسته این انستیتو بوده و ادعا های صورت گرفته در این ارتباط، در انستیتو پاستور ایران مورد بررسی و تأیید قرار نگرفته است.

بررسی تأثیر درمانی هر دارو با مداخله پزشکی بر کروناویروس و بیماری های مشابه باید پس از بررسی پروپوزال مربوطه در شورای پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دریافت مجوز از کمیته های اخلاق پزشکی صورت بگیرد و تا زمانی که این مراحل انجام نشود و نتایج احتمالی درمانی مطالعات به تأیید مراجع ذی صلاح در کشور نظیر سازمان غذا و دارو نرسیده و پروتکل های درمانی وارد نشود، این روش های درمانی ادعا های اثبات نشده بوده و مورد تأیید نیست و توصیه نمی شود.

کسی که در همان روز های اول آمدن ویروس به ایران، استعمال پنبه آغشته به روغن بنفشه از راه مقعد را از درمان های کرونا اعلام کرده بود، یکی از روحانیان مدعی طب اسلامی بود. عباس تبریزیان پیش تر البته مدعی شده بود کرونا بیماری ای است که مسلمانان به آن مبتلا نمی شوند.

او کمی بعد و وقتی آمار و شرایط مبتلایان به کرونا تغییر کرد، دستورالعملی مفصل و 12 بندی در کانال تلگرامی خود منتشر کرد که رعایت آن ها می توانست جلوی بیماری های مسری مانند کرونا را بگیرد. راهکار پیشنهادی این مدعی طب اسلامی به این شرح بود:

1- غذا ها و نوشیدنی ها را یک لحظه بدون درپوش نگذارید، 2- مرتب شانه بزنید 3- استفاده از شکر سرخ 4- مصرف زیاد پیاز 5- مصرف زیاد سیب 6- داروی امام کاظم 7- سعوط 8- موقع خواب یک پنبه آغشته به روغن بنفشه در مقعد بگذارید 9- مرتب اسفند دود کنید 10- شلغم زیاد مصرف کنید 11- صدقه به خصوص نان بدهید 12- از همه مهم تر داروی امام کاظم را از جای مطمئن تهیه کنید.

این توصیه 12 بندی کانال این فرد در حالی منتشر شد و روی مورد دوازدهم تأکید کرد که سایت ها و مراکز وابسته به خود او، اصلی ترین فروشندگان داروی موسوم به داروی امام کاظم هستند. او حتی گام را از این هم فراتر گذاشت و با نوشتن نامه هایی خطاب به سفیر چین، حسن روحانی و سازمان بهداشت جهانی، مدعی شد داروی درمان کرونا را پیدا کرده و به آن ها پیشنهاد داد از داروی او استفاده و آن را امتحان کنند. با این همه، در این مدت خبر جدیدی از او نبود تا اینکه چندی پیش دوباره و با اظهارنظری جدید و البته عجیب پیدا شد.

او این بار نظری درباره ماسک زدن داشت و گفت فقط زنان باید ماسک بزنند و مردان لازم نیست از ماسک استفاده کنند. بر اساس متنی که در کانال تلگرامی منتسب به این فرد منتشر شده، آمده است: در مردان انتقال و سرایت از راه هوا و از شخصی به شخص دیگر اصلا وجود ندارد و این امر مختص بانوان است و صرفا سرایت از خانم ها به آقایان و آن هم در صورت تماس نزدیک محقق می شود. پس احتمالا اگر فقط خانم ها از ماسک استفاده کنند، در جلوگیری از پیشرفت کرونا کافی است و آقایان نیازی به استفاده از ماسک ندارند.

یکی دیگر از مواردی که پیش از این سروصدای زیادی به پا کرد و خبرش به رسانه های جهانی هم رسید، ماجرای نوشیدن ادرار شتر برای درمان کرونا یا جلوگیری از ابتلای به این ویروس بود. ماجرا از این قرار بود که این فرد که خود را مدیر انجمن موسوم به علمی-آموزشی طب الصادق می دانست، با انتشار ویدئویی در یک اصطبل نگهداری شتر، اقدام به نوشیدن ادرار این حیوان در مقابل دوربین کرده و از مردم خواسته بود برای درمان و مقاومت در برابر کرونا، آن را به صورت گرم و تازه بنوشند.

کمی بعد البته رئیس پلیس امنیت عمومی پایتخت از بازداشت عامل تهیه و انتشار کلیپ ویدئویی خواص و فواید درمانی و ضدکرونایی نوشیدن ادرار شتر خبر داد و گفت: متهم با انتشار این کلیپ، سبب گمراهی شهروندان و بروز موجی از بازتاب های منفی علیه ارزش های اسلامی و جامعه پزشکی کشور در فضای مجازی و حقیقی شده بود.

به گفته سردار علی ذوالقدری، فردی که خود را مدیر داخلی یکی از انجمن های طب سنتی معرفی می کند، در چند روز گذشته با انتشار کلیپ نوشیدن ادرار شتر در فضای مجازی، سبب گمراهی و تشویش اذهان عمومی شهروندان شده است. این مقام ارشد انتظامی با اشاره به اینکه با انتشار این کلیپ، با موجی از بازتاب های منفی علیه ارزش های اسلامی و جامعه پزشکی کشور در فضای مجازی و حقیقی روبرو بودیم، گفت: مأموران پلیس امنیت عمومی با رصد های اطلاعاتی، سرنخ هایی از مخفیگاه عامل انتشار این کلیپ به دست آوردند و تعیین شد مخفیگاه متهم در حوالی میدان فاطمی بوده و متهم بدون داشتن مجوز قانونی، مطب طب سنتی افتتاح کرده است و به طبابت بیماران می پردازد.

براساس اعلام پلیس، در پایش های اطلاعاتی تعیین شد متهم مدرک تحصیلی سوم راهنمایی داشته و هیچ مدرکی برای طبابت ندارد و کلیپ موصوف را در بیست وپنجم فروردین در یکی از روستا های حوالی شهر کرج به همراه یکی از دوستانش تصویربرداری کرده و با توجه به شرایط فعلی موجود در جامعه، از طریق شبکه های اجتماعی منتشر کرده است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مهر 1399 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 976

به "ادعا های عجیب و بی سرانجام درمان کرونایی؛ از ادرار شتر تا نیش زنبور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعا های عجیب و بی سرانجام درمان کرونایی؛ از ادرار شتر تا نیش زنبور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید