افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عراق و عربستان

به گزارش افق بسطام، به گزارش خبرنگاران به نقل از النشره، منابع عراقی از افتتاح گذرگاه عرعر میان عربستان و عراق خبر دادند.

افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عراق و عربستان

بر اساس این گزارش، سازمان گذرگاه های مرزی این کشور امروز (چهارشنبه) با صدور بیانیه ای بیان کرد که گذرگاه مرزی عرعر با عربستان سعودی، به صورت رسمی به روی مبادلات تجاری میان دو کشور بازگشایی شده است.

در این بیانیه آمده است: این مراسم با حضور عثمان الغانمی وزیر کشور عراق و نیز عبدالامیر الشمری، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق، عمر عدنان الوائلی، رئیس سازمان گذرگاه های مرزی این کشور، نصیف جاسم الخطابی، استاندار کربلای معلی، علی فرحان الدلیمی، استاندار الانبار، هادی رزیج کسار، فرمانده پلیس این استان، حامد عبدالله ابراهیم، فرمانده نیروهای مرزبانی عراق، عبدالعزیز الشمری، سفیر عربستان در بغداد و شماری از مسئولان دولتی سعودی برگزار گردید.

این در حالی است که وزارت دارایی عراق با اشاره به افتتاح گذرگاه عرعر میان عراق و عربستان آنرا شریان مالی مهمی توصیف کرد.

این گذرگاه در سال 1990 و در روزهای نخست جنگ عراق علیه کویت به شکل رسمی بسته شد و فقط در زمان حج بازگشایی می شد و از زمان بسته شدن هیچ گذرگاه مستقیمی بین دو کشور وجود نداشته است مگر به وسیله حریم هوایی که هر سال برای انتقال حجاج استفاده می شد.

روز گذشته، عمر الوائلی رئیس اداره گذرگاه های مرزی عراق گفته بود که گذرگاه مرزی عرعر با عربستان چهارشنبه (امروز) با ورود 15 اتوبوس سعودی حامل یاری های پزشکی برای عراق، بازگشایی می گردد.

وی افزوده بود: افتتاح گذرگاه مرزی عرعر، از گامهای مهم در فرایند فعالیت گذرگاههای مرزی خواهد بود زیرا گذرگاه مرزی جدید دروازه اصلی و مهم کشورهای حوزه خارج فارس به عراق است.

الوائلی گفته بود: ما اهتمام خاصی داریم و امیدواریم که در روزهای آینده گذرگاه الجمیمه در نزدیکی رفحاء را افتتاح کنیم زیرا کالاهای سعودی از اهمیت زیادی برای مصرف کننده عراقی برخوردار است و آمادگی کامل برای همکاری با طرف سعودی برای واردات و صادرات داریم. 15 اتوبوس حامل یاری های پزشکی و دارویی وارد می گردد. طی روزهای آینده مبادلات تجاری در راستای منافع مردم عراق در کار خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1148

به "افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عراق و عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح گذرگاه مرزی عرعر میان عراق و عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید