تصویب حذف 4 صفر پول ملی در کمیسیون مالی مجلس

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران: لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور، حذف چهار صفر از واحد پول ملی، در کمیسیون مالی مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

تصویب حذف 4 صفر پول ملی در کمیسیون مالی مجلس

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش افق بسطام در طول چند سال گذشته اقدامات مناسبی در مورد توسعه کمّی و کیفی نظام های پرداخت الکترونیکی و افزایش اعتبار نظام پردازش چک صورت پذیرفته است؛ اما در مورد نظام پرداخت نقدی به دلیل وجود نرخ های تورم بالا در دهه های گذشته و عدم بازبینی در ساختار پولی کشور، تناسب میان قطع های مختلف اسکناس و مسکوک و ارزش مبادلات مالی روزانه افراد به طور ملموسی از میان رفته است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، تداوم این شرایط علاوه بر افزایش قابل ملاحظه حجم اسکناس در گردش (حدود 8 میلیارد قطعه) و به تبع آن تحمیل هزینه های بالای چاپ، توزیع، جمع آوری و امحاء اسکناس، زمینه ساز افت حیثیت ظاهری واحد پول ملی در مقابل سایر ارزها و همچنین عدم کارایی مسکوکات در مبادلات روزمره بوده است.

بر همین اساس، بانک مرکزی بر پایه مطالعات بنیادین و آنالیز تجربیات کشورهای مختلف، موضوع حذف چهار صفر از پول ملی را در قالب لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور تدوین و در تاریخ 15 دی 1397 جهت آنالیز و تصویب به هیات وزیران ارائه داد.

پس از تصویب این لایحه در جلسه 13 مرداد 1398 هیات وزیران، موضوع برای طی تشریفات قانونی در تاریخ 30 مرداد 1398 به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. نمایندگان نیز در جلسه مورخ 7 مهر 1398 ضمن تصویب یک فوریت این لایحه، آن را جهت آنالیز های تکمیلی و ابعاد مختلف اجرایی به کمیسیون مالی مجلس ارجاع کردند.

پس از چند جلسه بحث و آنالیز با حضور اعضای کمیسیون، مسئولان دستگاه های اجرایی و کارشناسان مربوطه، این لایحه با انجام اصلاحات جزئی در عنوان و متن در ششم بهمن 1398 مورد تصویب آن کمیسیون قرار گرفته و مقدمات طرح موضوع در جلسات صحن علنی مجلس فراهم شد.

لازم به ذکر است با تصویب این لایحه، بانک مرکزی موظف است ظرف مدت دو سال مقدمات اجرایی قانون مزبور را با همکاری سایر دستگاه های اجرایی فراهم آورد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 620

به "تصویب حذف 4 صفر پول ملی در کمیسیون مالی مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب حذف 4 صفر پول ملی در کمیسیون مالی مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید