سند ملی آمایش سرزمین به تصویب رسید

به گزارش افق بسطام، پس از سه سال آنالیز و مطالعه، سند ملی آمایش سرزمین در شورای عالی آمایش سرزمین تصویب شد.

سند ملی آمایش سرزمین به تصویب رسید

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

دومین جلسه شورای عالی آمایش سرزمین در امسال به ریاست محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و رئیس شورای مذکور به منظور آنالیز متن پیشنهادی سند ملی آمایش سرزمین در محل این سازمان برگزار گردید.

در این جلسه که رضا اردکانیان وزیر نیرو، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و علیرضا رزم حسینی وزیر صمت و نمایندگان سایر اعضای شورا حضور داشتند، محمدباقر نوبخت ضمن تبیین ویژگی های این سند و توضیحاتی در مورد فرآیند تهیه و آنالیز سند ملی آمایش سرزمین و اسناد آمایش استان ها از مشارکت جدی دستگاه های اجرایی عضو کمیسیون تخصصی و نیز سازمان های مدیریت و برنامه ریزی استان ها که همکاری مجدانه و تعامل مؤثری در پیشبرد این امور داشته اند، تشکر و قدردانی کرده و تدوین و تصویب این اسناد را میراثی از سوی دولت یازدهم و دوازدهم برای دولت آینده و نسل های بعدی توصیف کرد.

وی اضافه نمود: با هدف ایجاد اجماع و تحقق پذیری این اسناد فرادست و تأثیرگذار بر ترتیبات توسعه سرزمین، یکی از مشارکتی ترین فرآیندهای آنالیز و اجماع سازی طرح ریزی شده به طوری که این اسناد پس از تدوین ابتدا در نشست میان امور بخشی و فرابخشی سازمان برنامه و بودجه کشور و بعد از آن در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمایش سرزمین با حضور دستگاه های اجرایی مختلف مورد آنالیز دقیق قرار گرفته و بیش از 2400 نفرساعت زمان، طی 9 ماه برای آنالیز و تدقیق آن اختصاص داده شد. در نتیجه این کوشش ها این اسناد هم اکنون آماده ارائه و تصویب نهایی شورای عالی آمایش سرزمین به عنوان بالاترین مرجع نظام راهبری توسعه سرزمین است.

در ادامه این جلسه امیر امینی رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه وبودجه کشور، گفت: طی یک و نیم سال اخیر بیش از 50 جلسه کمیسیون تخصصی و کارگروه های موضوعی برای آنالیز این اسناد برگزار گردیده و با همت همکاران سازمان برنامه و بودجه، مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و دستگاه های اجرایی کشور، دور چهارم مطالعات آمایش سرزمین به انتها رسیده و اسناد نهایی امروز در محضر شورایعالی آمایش سرزمین آماده تصویب نهایی است. همچنین یکی از دستاوردهای مهم دیگر قابل ذکر پس از سه سال پیگیری و برگزاری جلسات مختلف، تصویب و ابلاغ آئین نامه اجرایی شورایعالی آمایش سرزمین در مورخ 28 /8/ 1398 در هیات محترم وزیران بوده است.

وی گفت: اصلی ترین ویژگی های اسناد آمایش استان ها عبارتند از انجام مطالعات عمیق و دقیق بر روی وضع موجود و آینده نگری توسعه استان ها، تدوین و انتشار حدود یک هزار و 100 جلد گزارش در 31 استان کشور (بیش از 40 جلد مطالعه برای هر استان و پنج تا 10 هزار صفحه گزارش)، شناسایی روندها و فراروندهای تاثیرگذار بر توسعه استان و پیش بینی راهکارهای توسعه استان با توجه به عدم قطعیت ها و سناریوهای توسعه فضایی استان، یکپارچه سازی ژئودیتابیس آمایش استان ها و چندین ویژگی مهم دیگر که این مطالعات و اسناد را به یکی از جامع ترین و مشارکتی ترین مطالعات سراسری آمایش سرزمین در کشور بدل کرده است.

عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر اهمیت نگاه توسعه پایدار در بند بند اسناد مذکور بویژه درحوزه حفاظت ازمحیط زیست بعنوان میراث آیندگان تاکید نمود. برپایه این گزارش، رضا اردکانیان وزیر نیرو با تأکید بر اینکه پس از تصویب اسناد ملی و استانی و رونمایی شدن از آنها، می بایست تفکرات غالب منشعب شده از جبر تقسیمات کشوری مورد اصلاح و بازپیرایی قرار گرفته و با نگاه کارشناسی و یکپارچه به مسائل توسعه سرزمین نگریست، بر تحقق رشد وپویایی وتوسعه همه جانبه کشور در نتیجه اجرای این اسناد اظهار امیدواری کرد.

وی در مورد گنجاندن اطلاعات دقیق همه استان ها در مطالعات آمایش استان ها گفت: اساس مطالعات آمایش سرزمین، برنامه ریزی فرابخشی است و نقش اطلاعات پایه در مطالعات آمایش، بسیار تعیین کننده و اساسی است. مخصوصاً در بحث آب قابل برنامه ریزی باید فرا بخشی و ملی وبر اساس حوزه آب ریزها در اسناد استانی به دقت نگریسته گردد.

در ادامه آقای رزم حسینی وزیر صمت بر لازم اجرا بودن این اسناد و جلوگیری از موازی کاری با سایر قوانین ومصوبات از سوی سایر نهادها و قوا تاکید نمود واینکه باید آسیب شناسی از اسناد قبلی توسعه طی 4 دهه گذشته برای آیندگان صورت پذیرد.

در انتها این جلسه و پس از صرف بیش از 75 هزار ساعت کار کارشناسی و فراوری 34 عنوان گزارش طی سه سال گذشته و با کوشش های کمیسیون تخصصی و برگزاری 27 جلسه برای آنالیز مطالعات و سند ملی آمایش سرزمین، این سند در جلسه شورایعالی آمایش سرزمین به تصویب رسید.

مقرر شد طی جلسه آینده تاریخ و زمان رونمایی از این سند ملی در اوائل سال 1400 تعیین و قطعی گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1362

به "سند ملی آمایش سرزمین به تصویب رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند ملی آمایش سرزمین به تصویب رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید