چرا بورس به این حال و روز افتاد؟ ، عوامل مهم و کلیدی افت شاخص بورس

به گزارش افق بسطام، عضو اتاق بازرگانی تهران می گوید افت قابل توجه شاخص بورس در هفته های گذشته، چند عامل کلیدی و مهم داشته است.

چرا بورس به این حال و روز افتاد؟ ، عوامل مهم و کلیدی افت شاخص بورس

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، عباس آرگون اظهار کرد: بازار بورس در ماه های گذشته موقعیت و شرایط خاصی را تجربه کرد. با وجود رکود اقتصادی و فشار شیوع ویروس کرونا، رشد چند صد درصدی شاخص کل بورس در چند ماه، نشان دهنده رشد پرشتاب و عجیب این بازار در ماه های گذشته است.

به گفته وی، جذب نقدینگی های موجود در جامعه، کسادی بازارهای موازی و حمایت های دولت از این بازار اصلی ترین عواملی هستند که در رشد بورس در ماه های گذشته موثر بوده اند.

  • بورس کانال 1.6 میلیون واحد را پس گرفت | رشد 29 هزار واحدی شاخص کل

عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بورس مانند هر بازار دیگری افت و خیزهای خاص خود را خواهد داشت، توضیح داد: در بازار بورس رشد و افت شاخص امری طبیعی و غیرقابل توقف است. نمی توان انتظار داشت که این بازار صرفا سوددهی کند و رشد داشته باشد اما حرکت ماه های گذشته باعث شد بسیاری از سهامداران این گمان را پیدا کنند که سودهای قابل توجه کوتاه مدت، شاخصه اصلی بازار سرمایه است.

آرگون ادامه داد: از این رو باید توجه داشت که همانطور که بازار می تواند برای مدت طولانی حرکت مثبت داشته باشد، امکان ریزش شاخص و ضرردهی نیز در آن وجود دارد. آنچه حرکت هفته های گذشته را متفاوت کرده، تاثیرات عوامل بیرونی بر این حرکت طبیعی بازار است.

وی با اشاره به عوامل تاثیرگذاری که به کاهش شاخص بورس منجر شده اند، گفت: یکی از اصلی ترین دلایل افت اخیر، سیاست گذاری های اشتباه اجرا شده در این حوزه است، در واقع همان زمان که بازار با سرعتی بسیار زیاد رشد می کرد، باید فکر افت های این چنینی نیز صورت می گرفت. از سوی دیگر با توجه به افزایش قابل توجه سهامداران، هسته معاملات مرکزی بورس در برخی روزها کشش لازم را نداشت و این قطع و وصل شدن ها خود به عاملی برای ریزش ارزش بازار منجر شد.

  • خروج 20 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه در یک ماه

عضو اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در کنار آن نامشخص بودن برخی سیاست های دولت نیز به بازار آسیب زد. از عرضه دوم سهام عدالت تا تعلل طولانی در عرضه صندوق دارا دوم و اختلاف نظرها در این زمینه باعث شد کار سخت شود. در بازار سرمایه، اعتماد عمومی و اجتماعی نقشی کلیدی و بسیار مهم دارد و وقتی این اعتماد از بین برود، حفظ سرمایه گذاران و از سرگیری حرکات مثبت در بازار سخت می شود.

به گزارش ایسنا، بازار بورس تهران پس از ماه ها حرکت صعودی و رکوردشکنی های پی در پی، در هفته های اخیر حرکتی نوسانی داشته و در بسیاری از روزها، شاخص کل کاهش یافته است.

آمارها نشان می دهد که بازار سرمایه در ماه های اخیر، با فاصله ای قابل توجه نسبت به سایر بازارها، بیشترین سود را نصیب سرمایه گذارانش کرده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 1040

به "چرا بورس به این حال و روز افتاد؟ ، عوامل مهم و کلیدی افت شاخص بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بورس به این حال و روز افتاد؟ ، عوامل مهم و کلیدی افت شاخص بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید