کرونا و معضلی به نام تحریم؛ جنایت علیه بشریت به شیوه آمریکایی

به گزارش افق بسطام، خبرنگاران، گروه بین الملل -رضا شریفی: با توجه به شیوع ویروس کرونا، تحریم های غیرقانونی ایالات متحده بر اقتصاد ایران عرصه را بر این کشور در راه مبارزه با این بلای عالم گیر تنگ نموده، امری که به خودی خود باعث افزایش نگرانی های جامعه جهانی در جهت مبارزه با بیماری کرونا شده است.

کرونا و معضلی به نام تحریم؛ جنایت علیه بشریت به شیوه آمریکایی

در این راستا کوشش هایی از سوی دستگاه دیپلماسی ایران هم جهت با عکس العملهای بین المللی برای لغو و یا حداقل تعدیل نظلم تحریم های اقتصادی در دنیا جریان دارد. اهم کوشش چهره های داخلی شامل نامه نگاری جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با همتایان بین المللی خود در جهت تشریح عمق فاجعه و درخواست تمرد بین المللی از تحریم های فرامرزی ایالات متحده بوده است. از سوی دیگر بعضی شخصیت های بین المللی و حتی آمریکایی خواهان لغو تحریم های وارده بر جمهوری اسلامی ولو به صورت موقت از سوی ایالات متحده شده اند، امری که به زعم آنها می تواند به حداقل تعهد آمریکایی ها در خصوص مساله حقوق بشر گواهی دهد، تعهدی که کاملاً مخدوش و بیشتر نمایشی به نظر می رسد!

به گزارش یورونیوز، دستگاه اجرایی دولت ترامپ مدعی بی اثر بودن تحریم های آمریکا علیه ایران بر مساله بهداشت و درمان بیماری کرونا بوده زیرا به ادعای آنها اساساً صادرات اقلام و اجناس دارویی و بشردوستانه به ایران هیچگاه در لیست تحریم های ایالات متحده قرار نگرفته است. اگرچه این ادعای آمریکا روی کاغذ مستند به نظر می رسد لکن در عمل کمتر شرکت دارویی و بهداشتی جرأت معامله با ایران را داشته و اگر بعضی از این شرکتها تن به چنین معاملاتی داده اند زمان مؤثر جابجایی اقتصادی و تکمیل معاملات، حداقل سه برابر حالت طبیعی برآورد شده است و این تاخیرِ در معاملات، در شرایط زمانیِ حیاتی برای مبارزه با یک ویروس خطرناکِ همه گیر داخل ایران می تواند فاجعه بار باشد!

یورونیوز در ادامه گزارش خود با اشاره به نامه نگاری رئیس جمهوری و وزیر امورخارجه ایران به شخصیت های بین المللی از جمله آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل می افزاید که تأثیر این نامه ها و کوشش ها بر بعضی نمایندگان کنگره آمریکا و مجلس عوام انگلیس همچون ایلهان عمر، جرد هافمن، باربارا لی و یا علی میلانی، آشکارا به واکنش چنین چهره هایی در جوامع غربی منجر شده است. در این میان خصوصاً علی میلانی که نماینده انگلیسیِ ایرانی الاصل بوده و اخیراً پدر خود را به علت کرونا داخل ایران از دست داده بیش از سایرین متأثر و منقلب به نظر می رسد.

رسانه های غربی در ادامه موج اعتراضات به تحریم های آمریکا، با اشاره به کمبود انواع ماسک و لوازم بهداشتی در ایران مدعی مسائل اساسی ایران حتی برای تأمین تجهیزات پایه بیمارستانی جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا شده اند، ادعایی که البته توییت اخیر جواد ظریف، وزیر امور خارجه که حاوی لیستی از احتیاجمندی های اساسی ایران در شرایط مواجهه با بیماری بوده تلویحاً آنرا تأیید می نماید.

از سوی دیگر روزنامه گاردین گزارش می دهد که در کوران نقدها بین المللی از سیاستهای تحریمی آمریکا، دولت این کشور اخیراً نوعی از تسهیل در تحریم های خود بر ایران را با وساطت و راهبری کشور سوئیس اعلام نموده که به کشورهای اروپایی جهت ارسال دارو و تجهیزات بهداشتی و درمانی به ایران کمک می نماید. البته ناظران و منتقدان غربی بلافاصله با اشاره به محدودیت جابجایی عظیم اقتصادی برای ایران جهت واردات احتیاجهای درمانی خود، به پوچی و تبلیغاتی بودن اقدامات اخیر ایالات متحده استدلال نموده اند!

در ادامه گزارش گاردین آمده است که لابی های در سایه، داخل ایالات متحده همچنان به فشار بر ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای قطع همکاری شرکتهای داروسازی با ایران، ولو در سطح مورد تأیید حقوق بشری، ادامه می دهند. یکی از این لابی های ضد ایرانی، لابی متحد علیه ایران هسته ای است که به اِعمال فشار و تخریب بر عملکرد همه شرکتهای طرف تجارت با ایران حتی در شرایط خطیر فعلی ادامه داده و این کار با هدف تضعیف جمهوری اسلامی و خارج کردن آن از موقعیت ابرقدرت منطقه ای در خاورمیانه اجرا شده است!

به نظر رسانه های غربی شاید اِعمال تحریم و فشار از جنس مورد نظر آمریکا روشی هوشمندانه تلقی نگردد اما قطعاً چنین سیاستی در شرایط نبرد دنیای علیه کرونا ابلهانه تر و خطرناک تر از همیشه به نظر می رسد، سیاستی که در نگاه اول مردم ایران و منطقه خاورمیانه را متأثر نموده لکن در نگاهی دقیق تر می تواند کل جامعه دنیای را به واسطه شیوع روزافزون این ویروس در معرض خطر قرار دهد!

رئیس مرکز صنایع سیاسی روسیه اخیراً در گفتگویی به شیوع روزافزون ویروس کووید 19 در ایران اشاره نموده و با توجه به محدودیت های بهداشتی و درمانی کشورمان تحت نظام تحریم های آمریکا، اِعمال چنین تحریم هایی را در شرایط بیماری همه گیر، مصداق عینی جنایت علیه بشریت ارزیابی می نماید! در همین زمینه ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در اظهار نظری، شیوع فراگیر ویروس کرونا در ایران را که به کشته شدن افراد زیادی منجر شده نتیجه قهری تحریم های یکجانبه آمریکا بر می شمارد. واکنش های مشابه ای همچنین از سوی وزارت امور خارجه چین و یا دولت پاکستان در هفته های اخیر مشاهده شده است.

رسانه های انگلیسی در این میان به فشارهای پنهان چند هفته گذشته دولت انگلستان بر ایالات متحده جهت تسهیل تحریم ها بر ایران اشاره نموده و آنرا منتج از نگرانی اروپا از شکست ایران در مبارزه با همه گیری بیماری کرونا و تبعات احتاقتصادی آن برای قاره سبز قلمداد می نمایند، مسأله ای که سفارت خانه های جمهوری اسلامی ایران نیز فعالانه در سراسر دنیا از جمله در لندن به آن پرداخته اند. لازم به ذکر است که موج اخیر رواج این بیماری ویروسی که به نوعی اروپا را به کانون جدید انتشار آن بدل نموده مبین درستی چنین نگرانی هایی در چند هفته پیش بوده است!

در این شرایط بغرنج، آمریکا بارها در رفتاری بیشتر نمایشی از مقامات ایران خواسته در صورت احتیاج بهداشتی و درمانی مرتبط با کرونا آنرا اعلام و ایالات متحده را به کمک فرا خوانند، درخواستی که به گواهی سازمان های دست اندکار کاملاً غیر کاربردی به نظر می رسد! دولت ایران همیشه به رد این درخواست آمریکا پرداخته و صداقت ایالات متحده را برای کمک رسانیِ شکست کرونا در گروی برداشتن تحریم های وارده بر ایران ارزیابی می نماید.

فارن پالسی گزارش می دهد که رهبری سازمان ملل اخیراً خواهان توقف ولو موقت همه تحریم های اقتصادی در سطح بین المللی برای کمک به مبارزه دنیای با ویروس کووید 19 شده، تحریم هایی که به زعم این سازمان در نهایت جان میلیونها انسانِ کره خاکی را به خطر انداخته و می تواند فاجعه بار باشد. این درخواست سازمان ملل متحده شامل تحریم های وارده بر کشورهایی چون کوبا، ایران، کره شاقتصادی، ونزوئلا و زیمباوه می گردد، درخواستی که مورد حمایت علنی چین و روسیه (که خود البته انواعی از تحریم های غربی را تجربه می نمایند) قرار گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در نامه ای به اجلاس اخیر سران گروه 20 که به صورتی مجازی برگزار گردید می نویسد: من حامی تعلیق همه تحریم ها (اقتصادی) بر کشورها هستم برای اطمینان از دسترسی همگی به غذا و امکانات پزشکی لازم جهت مبارزه با کووید 19. این زمان اتحاد و یکپارچگی است و نه جدایی و افتراق. بیایید به خاطر بیاوریم که همه ما تنها به اندازه ضعیف ترین بخشهای سیستم بهداشتی این کره خاکی (در مواجهه با کرونا) قدرتمند هستیم!

فارن پالسی درادامه گزارش خود اشاره می نماید که با وجود همه این کوشش ها، اراده ای جدی در شورای امنیت سازمان ملل برای تعدیل رژیم تحریم های اقتصادی در دنیا به چشم نمی خورد. یکی از دیپلمات های ارشد شورای امنیت با اشاره به چنین کوشش هایی، افزایش مخالفت های جدی برای تعلیق رژیم تحریم های محلی و بین المللی را درون این شورا نفی نموده و اصولاً چین و روسیه را به سیاسی کاری و رفتاری فرصت طلبانه متهم می نماید بدون اراده ای جدی جهت پاسخ به درخواست دبیرکل سازمان ملل.

لازم به ذکر است که در پی افزایش فشارهای بین المللی جهت تعلیق نظام تحریم های اقتصادی در دنیا خصوصاً بر کشورهایی چون ایران، اخیراً طوماری با امضای بعضی نمایندگان چپ گرای کنگره و سنای ایالات متحده خطاب به دولت این کشور جهت تعلیق 120 روزه این تحریم ها امضا و برای کاخ سفید ارسال شده است. این در حالی است که سیاستگذاران کاخ سفید تا این لحظه هرگونه تعلیقی بر تحریم های تحمیلی به ایران را رد نموده و ادامه این فشارها را جهتِ (به زعم آنها) تغییر رفتار رژیم ایران واجب ارزیابی می نمایند!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ofoghebastam.ir شناسه مطلب: 747

به "کرونا و معضلی به نام تحریم؛ جنایت علیه بشریت به شیوه آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و معضلی به نام تحریم؛ جنایت علیه بشریت به شیوه آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید